Bezczelne zachowania lekarza…ginekologa.

Młoda, dwudziestoczteroletnia kobieta, zgłasza u lekarza ginekologa niepokojące zmiany na piersi. Zmiana koloru skóry wokół sutka – lekkie zaczerwienienie.
Lekarz bagatelizuje niepokój pacjentki stwierdzając, że to powiększenie gruczołów przed miesiączką powoduje ten stan. Odmawia wypisania skierowania na usg.
Pacjentka, mimo wszystko, prosi o skierowanie również na mammografię. Nie otrzymuje. Lekarz stwierdza, że nie wyczuwa palpacyjnie nic i bez sensu dawać skierowania – przydadzą się dla tych, którzy tego naprawdę potrzebują (!).
Młoda kobieta zrobiła prywatnie badania, które zobrazowały guza piersi.
Często guzy nie są wyczuwalne palpacyjnie, mimo, że często dotykamy swoich piersi.

Myślę, że obcesowe zachowanie lekarza było spowodowane tym, że miał przed sobą młodszą kobietę, wykluczył „na oko”, że jest młoda, to nic jej nie jest.
Zachowanie godne lekarza?
To jest niedopuszczalna sytuacja!

Jest w tej chwili taka moda na kształcenie lekarzy w dziedzinie komunikacji z pacjentem, gdyż różna jest ich wrażliwość, różna subtelność.
Lekarz ginekolog to osoba, która wkracza w bardzo intymną sferę kobiety i bardzo trudno jest się znaleźć mężczyźnie w tej sferze.
W ogóle być mężczyzną – lekarzem kobiety, zajmującym się na przykład nowotworami piersi, nowotworami przydatków, wszyscy ginekolodzy, położnicy, to są ludzie, od których wymaga się nie tylko wyjątkowej kultury osobistej, ale przede wszystkim ogromnej wrażliwości.

Co powinna zrobić pacjentka, gdy zderza się z takim chamstwem lekarza? Do kogo powinna pójść – do dyrektora przychodni, do Rzecznika Praw Pacjenta?
Przede wszystkim należy nagłośnić sprawę. Nie należy oszczędzać nazwiska tego lekarza, który potraktował nas źle.
Naczelna Izba Lekarska ma swoją dobrze działającą komisję od etyki i tam też warto zgłosić przewinienia lekarzy.

Gdy lekarz nie chce nam wydać skierowania na usg czy na jakiekolwiek inne badanie, warto w takim wypadku poprosić jego, żeby swoją decyzję odmowy napisał nam na piśmie. To bardzo ważne.

Samobadanie piersi jest bardzo ważne i jest najlepszą metodą.
Jeśli pojawia się cokolwiek nowego, to jest to sygnał do udania się do lekarza.
Bardzo dobrym badaniem piersi jest również badanie piersi rękoma naszego partnera :). On też potrafi wyczuć zgrubienia :).

Nie pozwólmy na ignorowanie naszych niepokojów związanych z naszym zdrowiem.

Informacje o Longina

Z zawodu pedagog. Po czterdziestce. Ciekawa świata ogromnie. Otwarta i spontaniczna. Kocha zwierzęta. Ceni piękno przyrody, kocha góry i docenia każdą chwilę. Optymistka - strasznie niepoprawna :) To nie ja pokonałam raka - to mój optymizm go pokonał :D Gaduła umiejąca słuchać. Przekonana, że najistotniejsze w życiu to nie bać się codzienności...Nie bać się życia! :) Organicznie nie znosi chamstwa .
Ten wpis został opublikowany w kategorii W wolnej chwili... i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Bezczelne zachowania lekarza…ginekologa.

  1. ~nasumi pisze:

    ano nie wszyscy lekarze, prawnicy, nauczyciele, księża, …….? – mają powołanie :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>