Nieuczciwy pracodawca…Co zrobić?

Osoba, która pracuje na ochronie (ochroniarz)dostaje teoretycznie 13 zł na godzinę, ale z każdych 13 złotych musi zapłacić 5 złotych za wynajem munduru, albo sprzątaczka musi zapłacić 500 złotych za wynajem odkurzacza na miesiąc.
Czyli z 13 złotych brutto – tych ustawowych (mowa o najmniejszej stawce godzinowej), jakie powinny przysługiwać na przykład ochroniarzowi, nagle realnie dostaje 7 złotych.
To sytuacja niezgodna z prawem!
Od 1 stycznia 2017 roku najmniejsza, godzinowa stawka, to 13 zł brutto, została ona przypisana przez Rząd, uchwalona przez Parlament i minimalne wynagrodzenie dla osoby, która wykonuje prace na podstawię umowy cywilno – prawnej wynosi 13 zł brutto, i nie ma od tego odstępstwa!

Państwowa Inspekcja Pracy, wspólnie z Ministerstwem Rodziny, Pracy Polityki Społecznej, a także Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, będzie dbała o to, żeby ta stawka była dla wszystkich wypłacalna godzinowo.

Państwowa Inspekcja Pracy ma 16 okręgowych Inspektoratów Pracy, we wszystkich miastach wojewódzkich, gdzie można wnieść skargę, poinformować o niektórych nieprawidłowościach.

Jeżeli osoba zgłaszająca będzie obawiała się utraty pracy ze względu na zgłoszenie skargi, nie musi podawać swoich danych personalnych.
Inspekcja i tak, na podstawie zgłoszenia, będzie interweniować, podejmując czynności kontrolne.

Gdy pracodawca, zatrudniając osobę na przykład na ochroniarza, mówi, że stawka godzinowa to 13 zł, ale on zabiera 5 zł za wynajęcie munduru, to przyszły pracownik natychmiast powinien poinformować Państwową Inspekcję Pracy, a PIP podejmie stosowne działania.
Można również poinformować organizację związkową o nieuczciwym zachowaniu pracodawcy, która zgłasza proceder do PIP, która podejmie działania kontrolne.

Większość pracodawców przestrzega nowego prawa. Tu mówię o mniejszości, która nie przestrzega przepisów.

Nieuczciwy pracodawca pierwszą kontrolę ma instruktażową. PIP wskazuje pracodawcy wszystkie nieprawidłowości, jak się poprawić.
Gdy ponowna kontrola nie przyniesie efektów, wtedy PIP podejmuje już konkretne działania.

Nie ma możliwości od ustępowania wypłacania składki minimalnej.

Zawsze znajdzie się margines nieuczciwych pracodawców, ale chodzi o to, żeby walczyć z tym marginesem i nie pozwalać na rozprzestrzenianie się.

Gdy widzimy nieprawidłowości w pracy należy:
1. Przyjść do PIP.
2. Zgłosić problem nie podając nazwiska.
3. PIP zgłoszoną kwestię rozpatruje tak, żeby prawa pracy były zgodne.

Informacje o Longina

Z zawodu pedagog. Po czterdziestce. Ciekawa świata ogromnie. Otwarta i spontaniczna. Kocha zwierzęta. Ceni piękno przyrody, kocha góry i docenia każdą chwilę. Optymistka - strasznie niepoprawna :) To nie ja pokonałam raka - to mój optymizm go pokonał :D Gaduła umiejąca słuchać. Przekonana, że najistotniejsze w życiu to nie bać się codzienności...Nie bać się życia! :) Organicznie nie znosi chamstwa .
Ten wpis został opublikowany w kategorii W wolnej chwili... i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

3 odpowiedzi na „Nieuczciwy pracodawca…Co zrobić?

 1. ~Aneta pisze:

  Było by dobrz gdyby państwo bardziej scigało nieuczciwych pracodawców którzy myślą ze im wszystko wolno.

 2. ~nasumi pisze:

  cyt.: „W socjalizmie, gdy pracownik czuł się pokrzywdzony, to mógł zwrócić się ze swoim problemem jak nie związków zawodowych, to do organizacji partyjnych, ba nawet wyższych szczebli i w większości takich interwencji następował jakiś odzew. A teraz do kogo taki pracownik może się zwrócić? – Związki zawodowe (poza państwowymi firmami, a tych jest już coraz mniej) siedzą jak mysz pod miotłą, partie pomagają (popierają) tylko swoich prominentnych działaczy ich popularyzujących, …” :)

  • Longina pisze:

   Uważam, że zawsze warto próbować, nie pozwalając rozszerzać się patologii…:)
   Nie ważne, czy to socjalizm, czy kapitalizm….warto dla poczucia prawdy, prawa i swojego dobrostanu :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>