Przygoda zaczyna się, gdy wstajesz…z pokorą.

Życie jest do życia, nie do rozumienia. Najpierw trzeba żyć, żyć swoja codziennością, a dopiero można próbować zrozumieć jakieś małe fragmenty doświadczenia. Nie da się zrozumieć życia intelektualnie, poprzez tylko jego obserwowanie z bezpiecznej odległości. Chroniąc się przed życiem w swojej głowie, zamiast być jego czynnym uczestnikiem, pozostaje się tylko obserwatorem, widzem.
Rozum jest twoim sługą, a nie panem. Bo życie jest zjawiskiem znacznie większym od ludzkiego umysłu.
W zetknięciu się z wielkimi tajemnicami życia – miłość, cierpienie, śmierć, Bóg, sens istnienia – intelekt często wycofuje się na drugi plan i milczy.

Często zadajemy sobie pytania:
„Kim jestem i co powinienem z tobą zrobić życie? Jak przeżyć to życie, żeby było mądre i dobre?…”

Nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć na te pytania tylko za pomocą intelektu. Potrzebne są inne środki. Życie posyła cię codziennie na wyprawę, która może być nieprzyjemna.

Mądry człowiek w dobry sposób wykorzystuje swój rozum. Człowiek pokorny więcej słucha, niż mówi, toteż szybciej się uczy. Dumny zaś nie ma czasu na słuchanie, gdyż jest zajęty przekonywaniem innych o swojej wielkości. Ponieważ nie słucha, jego umysł jest zamknięty na nowe spojrzenia.

Każdego dnia dzieje się mnóstwo rzeczy, ale poprzez brak pokory wielu nie widzi ile niezliczonych sytuacji, rozmów, umyka i nigdy więcej się nie powtórzy. Życie jest przygodą. I taka przygoda więcej się nie powtórzy…

Informacje o Longina

Z zawodu pedagog. Po czterdziestce. Ciekawa świata ogromnie. Otwarta i spontaniczna. Kocha zwierzęta. Ceni piękno przyrody, kocha góry i docenia każdą chwilę. Optymistka - strasznie niepoprawna :) To nie ja pokonałam raka - to mój optymizm go pokonał :D Gaduła umiejąca słuchać. Przekonana, że najistotniejsze w życiu to nie bać się codzienności...Nie bać się życia! :) Organicznie nie znosi chamstwa .
Ten wpis został opublikowany w kategorii W wolnej chwili... i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

13 odpowiedzi na „Przygoda zaczyna się, gdy wstajesz…z pokorą.

 1. ~Aneta pisze:

  Jak to mówią pokorny dwie matki ssie.Prawda mają łatwiej.Knobrni chyba zawsze bardziej obrywają.

 2. Dziubasowa pisze:

  Pokory uczę się całe życie…i za dużo gadam :P
  Pozdrawiam cieplutko :)

 3. ~nasumi pisze:

  a czasem przygoda powtarza się wiele razy, zauważamy to i nie wyciągamy wniosków i co? :(

 4. ~Jo-An pisze:

  Życia nie da się w pełni pojąć, zrozumieć czy zgłębić. Ale za to można cieszyć się każda chwilą i dobrze je przeżyć!!! ☺

  • Longina pisze:

   Otóż to…cieszyc sie każdą chwilą w dobrym tego słowa znaczeniu…:)
   Coraz wiecej ludzi traci łączność z przeszłością, która zawiera mądrość. . Staliśmy się pokoleniem bez głębi, pokoleniem , które tylko czci młodość. Odesłaliśmy doświadczenie i duchowość do muzeum. Zamykamy oczy na śmierć, cierpienie – chyba, że to celebryta, to oczy wtedy szeroko otwarte… Zycie ma byc rozrywkowe i aktywne.
   Szczęście, że są jeszcze tacy, którzy podchodzą do życia z pokorą…:)

   • ~Jo-An pisze:

    Do pokory brakuje mi wiele, ale staram się czerpać mądrość z życiowych doświadczeń i Pisma świętego ☺

    • Longina pisze:

     Ja tez tej pokory ciągle uczę się, czasem gdy wydaje mi się, że jestem na dobrej drodze … życie potrafi zgiąć kolana człowiekowi. :)
     Musiałam wyhamować, wyciszyć się, zatrzymać się, żeby zrozxumieć, że spoczynek i milczenie jest drogą do sensownego zycia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>