Wieża Babel

Wieża Babel jest symbolem różnic kulturowych.
Te różnice kulturowe rzucają się w oczy kiedy dotykają języka.
Mit o wieży Babel dawno uwolnił się od kontekstu religijnego – jest w nim coś, co ludzi mocno dotyka, niepokoi.
Wieża Babel przybiera na sile w naszych oczach – tv satelitarna, media, internet – to dopiero wielość języków. Dziś ludzie maja ogromny problem z porozumiewaniem się ze sobą. Nie potrafi współczesny człowiek zwyczajnie, spokojnie rozmawiać, opowiadać…dziś rozmowa jest skoncentrowana do kilku zdań. Nauczyliśmy się tak budować zdania, aby były jak najkrótsze, żeby zawierały całą potrzebną treść, żeby przypadkiem nie były za długie – coby nie pochłaniały czasu drugiej osobie. Nie daj Boże zapytać powtórnie o to samo!
Rozmowa, a raczej jej forma, rzutuje na przyszłość ludzi.

Wieża Babel, ta biblijna, miała być czymś wspaniałym. Budowniczym nie chodziło tylko o egzystencję, by tylko się najeść, napić, ubrać. Do jej powstania przyczyniła się jednak próżność. Wieża miała być jakimś naddatkiem, miała pokazać rozmach człowieka, jakiś gest, sens. Budujący chcieli być kreatorami prawd. Jednak wszystko się rozsypało…Zabrakło pokory, cierpliwości, budowniczy nie chcieli słuchać innych.

Nie można zamykać się na człowieka, na rozmowę z nim.
„Ja juz o tym mówiłam, więcej o tym nie będę powtarzać” …(zazwyczaj mówią nauczyciele)
A dlaczego nie? Może za drugim razem do kogoś dojdzie treść bardziej, głębiej?

Wieża Babel obfituje w mnóstwo symboli, które są tak bardzo aktualne w naszej codzienności. Oddaje charakter naszych czasów, sytuacje społeczną. Pokazuje starsze warstwy – zniszczone – i te nowsze, budowane w innym stylu, świeższe.
Można ja odnieść do sytuacji różnicy pokoleń, braku porozumienia.

Rozmawiajmy, tłumaczmy, słuchajmy. Nie budujmy kolejnych wież, które dzielą. Bądźmy cierpliwi w rozmowie, bądźmy cierpliwi na człowieka…

Informacje o Longina

Z zawodu pedagog. Po czterdziestce. Ciekawa świata ogromnie. Otwarta i spontaniczna. Kocha zwierzęta. Ceni piękno przyrody, kocha góry i docenia każdą chwilę. Optymistka - strasznie niepoprawna :) To nie ja pokonałam raka - to mój optymizm go pokonał :D Gaduła umiejąca słuchać. Przekonana, że najistotniejsze w życiu to nie bać się codzienności...Nie bać się życia! :) Organicznie nie znosi chamstwa .
Ten wpis został opublikowany w kategorii W wolnej chwili... i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

9 odpowiedzi na „Wieża Babel

 1. ~trzy m pisze:

  Zmieniłam miejsce na trzy-m.blogspot.com
  Zapraszam

 2. ~Aneta pisze:

  Przykład idzie z góry.Nawet ludzie wykształceni piastujący wysokie stanowiska używają języka wulgarnego i obrażają innych ludzi.A gdzie kultura?Brak

 3. ~nasumi pisze:

  „Było to w czasach bałwochwalstwa. Kara ta jest jednak logicznym następstwem winy. Ludzie zerwawszy z Bogiem nie potrafią się już porozumieć między sobą. Różnice językowe symbolizują głębsze nieporozumienia – ludzie zaczynają się kłócić. Mimo że wierzyli w swoje możliwości, nie potrafią zrealizować wspólnych zamierzeń. Bałwochwalstwo, porzucone miasto, poróżnieni i rozproszeni ludzie pokazują, czym staje się świat bez Boga”… możni nakręcają nam heba ripleja tamtego Bubla? :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>